Lehetőség az ép és a fogyatékkal élők együttes játékára
Az inkluzív vagy más néven befogadó játszóterek lényege az, hogy lehetőséget és teret kínálnak az ép és a fogyatékkal élők együttes, szabad játékára. Ezt a célt az eszközök szakmailag hozzáértők által megtervezett kialakításának, valamint optimális elhelyezésüknek köszönhetően érik el. A kitűzött cél teljesülése kiemelten fontos, hisz a társadalomba való beilleszkedés, a valahová tartozás érzése mindenki számára megtartó erő. A közösségi kohéziót és az embertársaink iránti empátia kialakulását a közös játék nagyban elősegíti.
A magyarok háromnegyede nem találkozott még olyan játszótérrel, ahol fogyatékkal élők is játszhatnak, és a megkérdezettek több mint fele jobban felszerelt játszótereket szeretne - derül ki a Royal-Kert 2021 nyarán végzett reprezentatív, online kutatásából. Különösen a községekben élők elégedetlenek a játszóterek állapotával és felszereltségével. Vidéken az emberek 27 százaléka még mindig a régi, felújítatlan játszóterekre kényszerül járni. A kistelepüléseken élők 81 százaléka nem találkozott még fogyatékkal élők számára is használható játékokkal, 65 százalékuk szerint pedig szükség lenne integrált, közösségi játszótérre a lakóhelye környékén. Budapesten is minden második ember gondolja ugyanezt.
A téma tehát aktuális, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy a különböző médiumok is felfigyeltek rá.
Legutóbb a Duna TV Családbarát Magazinja készített egy bejátszást, amelyben a Royal-Kert Kft. egyik korábbi munkája is feltűnik, amit egy szakértő pszichológussal zajlott beszélgetés követ. A filmben is feltűnő integrált játszóteret a Royal-Kert Kft. telepítette Veszprémben. Ezen a játszótéren mind az ép, mind pedig a fogyatékkal élők is örömüket lelik.
A veszprémi játszótéren az alábbi játékok kerültek telepítésre:
- közepes méretű labirintus
- Young fészekhinta
- szkúner (vitorláshajó)
- 3 személyes elefánt formájú rugós játék
- virágos körhinta
- integrált piknik garnitúra
A Duna TV adását ide kattintva tudja megtekinteni.