Solar Decathlon Europe - A városok tüdeje
A Saint Gobain Hungary Kft. és a Pécsi Tudományegyetem között hosszú évek óta tartó sikeres együttműködések kapcsán a Solar Decathlon Europe projektben szakmai partnerként és támogatóként volt jelen a vállalat, így a PTE által megálmodott és megvalósításra került "csodaházba" összesen 180 négyzetméter Rigidur E20 szárazpadló került beépítésre.
A szárazpadló gyors, egyszerű megoldás minden olyan
esetben, amikor a helyiségekben új aljzatot kell készíteni.
- A szárazpadló elem Rigidur H gipszrost lapból készül, amely kiváló teherbírással és felületi keménységgel rendelkezik.
- Strapabíró aljzatot képez a különféle padlóburkolatok alá.
- Vágása egyszerű, könnyen ragasztható és csavarozható.
A szárazpadló a családi házak, lakások építésének vagy felújításának ideális megoldása. Számtalan előnye közül a legfontosabb néhány:
- kis vastagság (20 vagy 25 mm)
- kis tömeg (24-30 kg/m²)
- víz bevitele nélkül, ragasztással és csavarozással kivitelezhető
- kiváló teherbírás
- a viszonylag nagy elemméretek miatt gyorsan elhelyezhető
- szinte minden típusú padlóburkolat fogadására alkalmas
- nem éghető
Úsztatott padló, ami azt jelenti, hogy a teherhordó födém és a szárazpadló közvetlenül nem érintkezik egymással, a kettő közé valamilyen rugalmas elválasztó réteg kerül, így a lépéshangok az alsóbb szintre (az elválasztó rétegtől függően) csak kismértékben vagy egyáltalán nem terjednek át.
A 2022-es, Németországban megrendezésre kerülő Solar Decathlon verseny 18 országot képviselő megmérettetésben egyedüli magyar versenyzőként vett részt a Pécsi Tudományegyetem Lungs of the City nevű csapata, amely projekttel első helyezést értek el a nemzetközi építészeti versenyen.
2002-ben az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma elindította a világ mára legjelentősebbé vált nemzetközi, építőipari innovációs versenyét a Solar Decathlon-t. A fenntartható, egészséges, épített környezetért küzdő verseny kétévente a világ négy kontinensén kerül megrendezésre.
A verseny alapvető célja, hogy a mérnökhallgatók kreativitására és innovációs képességére építve, egyetemi kutatói csoportok működjenek együtt ipari partnerekkel, támogatókkal és olyan energiahatékony épületeket tervezzenek és építsenek fel 14 nap alatt, amelyek a megújuló energiahordozókra alapozva, fenntarthatóságot demonstráló mintaotthonok lehetnek a jövő generációi számára.
A Pécsi Tudományegyetem projektjének célja, a Magyar Fészek+ program folytatásával, egy innovációkon alapuló pluszenergiás mintaotthon megteremtése, melynek működése karbonsemleges, egészséges és megfizethető lakhatást biztosít a jövő generációinak.
A versenyépület a Solar Decathlon versenyt követően még három évig aktív részese lesz a Wuppertáli Fenntarthatósági Mintapark bemutató tereinek, a Solar Living Lab-nek.