A RENOLIT ALKORPLAN tető vízszigetelési és a RENOLIT ALKORSOLAR napelem tartó termékek egyedi alkalmazásával elnyerték az angol Single Ply Roofing Association (SPRA) egyesület 2024-es ″Legjobb részletképzés″ díját. A Gradle Quadrangles nevű létesítmény, ahol a megoldás alkalmazásra került, az Oxford Egyetem New College szárnyának egyik különleges épülete.
A Single Ply Roofing Association (SPRA) az Egyesült Királyság egyrétegű tetőfedő iparát képviseli, és elkötelezett az iparág növekedésének, fenntarthatóságának és magas színvonalának előmozdítása irányában.
A projekt során használták a kiterjesztett valóság (AR) és a mesterséges intelligencia (AI) innovatív megoldásait az egyedülálló eredmény elérése érdekében.
A Gradel Quadrangles projekt egy ambiciózus új fejlesztés, amely egy háromszintes belső udvaros épületet foglal magában, amelyben diákszállás, oktatási létesítmények, egy portáslak és egy jellegzetes, 21,5 méter magas torony található. A projekt egyik fő célja az volt, hogy összhangban legyen az egyetem 2035-re kitűzött nettó zéró szén-dioxid kibocsátás elérésének céljával, ami arra ösztönözte a csapatot, hogy az eredeti szórt betontető tervét egy fenntarthatóbb megoldásra cseréljék.
A David Kohn Építésziroda innovatív megközelítéseket alkalmazott. Az épületinformációs modell (BIM) technológiát használták a pontos anyagmennyiségek meghatározásához, illetve az életciklus szén-dioxid értékelések vizsgálatakor. A kivitelezési munkálatokat a 150 éves múltra visszatekintő Sir Robert McAlpine építőipari vállalat végezte.
A vízszigetelés fontos feladatára a RENOLIT ALKORPLAN F tetőszigetelő lemezt választották, amit az innovatív RENOLIT ALKORSOLAR rögzítő rendszerrel kombináltak az egyedi alumínium „csempelapok” felhelyezéséhez.
A RENOLIT ALKORPLAN tetőszigetelés alkalmazásával kimagasló tartósságot és különleges esztétikai élményt tudtak elérni a bonyolult tetőfedés kialakításánál.
A projekt az egyrétegű vízszigetelés kivitelezésével kezdődött, erre hegesztették fel a RENOLIT ALKORSOLAR profilokat, 20 év garanciát vállalva a munkára. A tető összetett geometriai kialakítása három réteg hőszigetelés alkalmazását igényelte: egy 105 mm vastag alapréteggel kezdték, majd két 60 mm vastag réteg következett. A második és harmadik réteg vastagságának stratégiai csökkentése kulcsfontosságú volt a tető lenyűgöző, gördülő íveinek és szabad áramlású kialakításának eléréséhez.
Miután a vízszigetelés biztonságosan a helyére került, a kivitelező csapat megkezdte a RENOLIT ALKORSOLAR profilok helyének kitűzését és telepítését, melyek pozícióját AR szoftverrel számolták ki pontosan. Ez a fejlett technológia egy hálót modellezett, ami egy AI algoritmus segítségével pontosan megadta a szükséges 4000 csempelap helyét. A kivitelező csapat mobiltelefonjaira telepített AR szoftverrel modellezni tudták az ALKORSOLAR profilok és a tetőlapok pontos elhelyezkedését.
A tetőelemek helyének pontos meghatározása tette lehetővé, hogy azok szorosan egymás mellé illeszkedjenek, és emellett tökéletes, szabadon lebegő héj formát alkossanak. A 3 mm vastag, eloxált alumínium, sokszög alakú lapok, világos bronz színűek, kontrasztosan kiemelik az épület kőburkolatainak szépségét és hozzájárulnak a nagyszerű esztétikai élményhez.
A kezdetben tervezett betonról a ragasztott laminált fa szerkezetre és a mozaikszerű alumínium tetőre esett a választás, amivel nemcsak a kívánt modern megjelenést érték el, hanem költséghatékony, fenntartható megoldást találtak. Ez a stratégiai választás nemcsak csökkentette a felhasznált szén-dioxid mennyiségét, hanem három hónappal lerövidítette az építési időt és elismerést nyert az Institute of Civil Engineers (ICE) Carbon Champion programjában is.
A projektet az Oxford Design Review testülete „kiemelkedőnek és ambiciózusnak” nevezte, míg a Historic England „szokatlan, egészen más, mint ami jelenleg Oxfordban található” jelzőkkel illette. Emellett kiemelték a projekt egyedülálló építészeti megjelenését is, amivel elnyerte a 2024-es SPRA díjat a „Legjobb Részletképzés” kategóriában.
A RENOLIT ALKORSOLAR profil egy a napelemek elhelyezéséhez kifejlesztett RENOLIT szabadalom, melyről többet az alábbi linken tudhat meg: RENOLIT ALKORSOLAR