Az üvegfelületek hangsúlyos jelenléte jellemzi a 2024 júniusában átadott új Richter székházat, melynek építészeti koncepciójában kiemelt szerepet kapott a homlokzaton is megjelenő hullám motívum. A belső tér hajlított üvegei, az üvegkorlátok és az üvegfalak a Rákosy Glass munkáját dicsérik.
A Zoboki Gábor, Kossuth- és Ybl-díjas építész által tervezett új Richter székház legszembetűnőbb eleme a hullámmal megtört homlokzat. A hullám egyrészt a megrendelő dinamikus és innovatív szemléletét szimbolizálja, de funkcionális szerepet is betölt, a teljesen üvegezett alsó közösségi szintek és a felső zártabb munkaterek közötti határt jelöli ki a hullámforma.
Az ikonikus hullám jelentőségét fokozza az, hogy az üvegfelületek és a hullámzó formák hangsúlyos jelenléte az épületen belül is folytatódik. Mivel az épület megformálása könnyedséget, nyitottságot sugároz, evidens anyagválasztás volt az üveg, ami úgy a homlokzatokat, mint a belső tereket is meghatározza. A természet beengedése fizikailag érezhetővé válik, és meg is határozza a belső tereket.
Az épület áramló központi terében, az átrium térben a szinte láthatatlan emeleti korlátok az épület tágas, tiszta érzetét hangsúlyozzák. A hullám által létrehozott üvegfelületek megadják a vizuális kapcsolatot a külső és belső terek között, ugyanakkor a fény akadálytalan terjedése fantasztikus fényviszonyokat eredményez. A dolgozók valóban a természetben érezhetik magukat. Az átrium lépcsőszerkezetei nemcsak a közlekedést szolgálják, hanem a találkozás és kommunikáció helyszínei is a tervezők szándéka szerint.
A cél egy nyugodt és inspiráló munkakörnyezet létrehozása volt 17.400 m² alapterületen, 6 emeleten a cég több mint 400 munkatársának. A kívánt hatást kevésbé szokványos, ám annál látványosabb megoldásokkal sikerült elérni.
A Rákosy Glass több egyedi formájú, egyenes és hajlított üvegelemekből kombinált üvegkorlátot gyártott az új Richter irodaházhoz, és az üvegkorlátok beépítéséről is ők gondoskodtak.
A Rákosy Glass az alábbi épületrészekhez gyártott és épített be hajlított üvegkorlátokat:
- Átrium 1-6. emeletig
- Látványlépcső az 1-3. emeletig (a felismerhetőség kedvéért: a faburkolatos lépcső)
- Melléklépcső a 3-6. emeletig (a felismerhetőség kedvéért: az egyszerű lépcső)
A felsőbb szintek zártabb munkaterei esetén is szerepet kaptak a Rákosy Glass üvegek, több irodához ugyanis ők gyártották le a hajlított üvegfalakat. Az épület egészére jellemző mértéktartás egy elegáns, letisztult, egyben időtálló megjelenésben ölt testet, ehhez a formavilághoz jól illeszkednek a víztiszta üvegelemek.
A nyitott és zárt irodaterek váltakozása impozáns és változatos térélményt kínál, kiegészítve az átriummal létrehozott komplex közösségi teret. A tervezés során kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a terek az ott dolgozók egészségére, közérzetére és komfortérzetére is kedvező hatással legyenek.
Összességében a belsőépítészet forma- és színvilágával az épület letisztult eleganciáját követi, exkluzivitását pedig a magas minőség, és a kifinomult megoldások adják. Az üveghasználat, a belső téralakítás, az egybenyíló légterek, a lépcsők kialakítása mind ráerősít a tervezés vezérgondolatára: egy innovatív és mértéktartó, ugyanakkor fenntartható, harmonikus, ergonomikus és élhető munkahely létrehozására.