A PREFA homlokzatburkoló zsindely rugalmasságának köszönhetően kicsi vagy szögletes felületeken ugyanúgy egyszerűen alkalmazható és jól mutat, mint nagy felületeken
A klasszikus modern építészet iránti elkötelezettség jellemzi Christian Frömel és Markus Fischer, az F2 Architekten alapítóinak munkáit. A fehér lapostetők, keskeny pillérek és a merész anyaghasználat szinte a védjegyükké vált. E látásmód mentén készült a felső-ausztriai kisváros zeneiskolája is, mely esetében a modern terekről alkotott elképzelésüket aranyszínű alumínium zsindellyel ötvözték.
Buchkirchen felé közeledve kukoricatáblák, rétek, erdős területek és a vidékre jellemző épületek váltakozása után először egy templomtorony, majd egy kastélytető és végül egy aranyosan csillogó körhomlokzat tűnik fel az utazónak. A kontrasztos látványt az a pavilon okozza, amely matt arany csillogásával és lapos, fehér tetőjével mégis tökéletesen illeszkedik a hagyományos környezetbe. A kozmopolita építészet ritka példája ez a vidéki tájban.
Erős szimbólumok, szűkös büdzsé
A nagyjából 4000 lakosú városka aktív zenei életet él, a zene iránti rajongás generációról generációra öröklődik. Zeneiskolájából kikerülő növendékekből folyamatosan gyarapodó számú vonósegyüttese, és a több mint 70 főt számláló fúvószenekara fontos szerepet tölt be a közösség életében. A városban azonban nem igazán volt zenei események és más kulturális programok megrendezésére alkalmas tér. Eddig! Nemrég azonban megépült a zeneiskola pavilonépülete, amely hamar Buchkirchen szívévé vált.
Az épület előtt kialakított hatalmas tér megfelelő hely a színpad és a nézők kényelmes elhelyezésére. Az épület pedig erősen szimbolikus jegyeket visel magán: a fémhomlokzat a fúvósok hangszerének anyagát, a faburkolatú részek és a tetőt tartó kecses fa oszlopok pedig a hegedű húrjait szimbolizálják. Az épület koncepciója, a használók és a zenészek számára annyira szerethető volt, hogy azonnal azonosulni tudtak vele. A döntéshozók a szűkös büdzsé miatt azonban hezitáltak, de végül nem nagyon maradt más választásuk, mint elfogadni a többség véleményét.
Végül salamoni döntés született. Mivel az F2 építészei mindvégig ragaszkodtak a minőségi építőanyagok használatához, egy a tervezettnél kisebb homlokzati részt borít a PREFA alumínium burkolata. A 160 m² aranyszínű homlokzatburkoló zsindely ugyanis nem csak az építészek, de az épület használói számára is fontossá vált.
Első látásra talán az épület a helytől kissé idegennek tűnhet, de az építészek szerint találkozik benne a klasszikus modernség és a vastag falú vidéki házak befelé forduló, egymásba nyíló tereinek ötlete. A zeneiskola így létrejött épülete nem is igazán egy komplett épület, inkább úgy tűnik, mint egy, a központban kialakított előcsarnok köré rendezett térrendszer, amelyet tető köt össze.
Ez a környéken nem megszokott építészeti elgondolás egyre több helyen megjelenik. A két modern stílus iránt elkötelezett építésznek most jó néhány kompromisszumot kellett kötnie, hogy itt, a templom és a kastély időtlen építészete között a koncepció fontos részei megvalósulhassanak.
„10 méter, 10 másodperc”
Rudolf Schmidhofer – egy közel 120 éves családi vállalkozást testvéreivel működtető bádogos mester – ismert és elismert a szakmájában, munkái pedig az építészek körében is egyre népszerűbbek. A három testvér egybehangzó véleménye, hogy nem a munka nagyságrendje, a burkolandó felület mérete a döntő egy-egy projekt esetében, sokkal inkább az építészeti alapötlet és az, hogy annak megvalósításában mennyire kapnak a hozzájuk hasonló kézműves szakemberek szabad kezet. Ugyanakkor véleményük szerint a minőségi végeredményhez elengedhetetlen az együttműködő beruházó, a tapasztalt projektvezető és a jókezű szakemberek közti együttműködés, csapatmunka. A gyakorlott szakember néha elmosolyodik az építtetők és építészek részletek iránti megszállottságán. Ha ezt túlzónak tartja, akkor a "10 méter, 10 másodperc" szabállyal érvel: minden, ami 10 méteres távolságból 10 másodperc alatt nem látható, a mindennapi életben észre se vehető. Ha ezt a csapat többi tagja is megérti, világossá válik számukra is, hogy őt nem csak a precíz munka, hanem a teljes egész összhangja is foglalkoztatja.
A PREFA homlokzatburkoló zsindely rugalmasságának köszönhetően kicsi vagy szögletes felületeken ugyanúgy egyszerűen alkalmazható és jól mutat, mint nagy felületeken. A kisebb elemek és a rejtett rögzítés miatt ugyanakkor optikailag is szép látványt nyújt a 10 alap-, és még további rendelhető színekben elérhető, 0,7 mm vastag coil coating bevonattal ellátott alumínium burkoló anyag.
Hely: Buchkirchen, Ausztria
Építészet: F2 Architekten ZT
Kivitelező: Rudolf Schmidhofer GmbH
Felhasznált anyag típusa: PREFA homlokzatburkoló zsindely