Helyi hidrológiai egyensúly fenntartása Stormbox II csapadékvíz szikkasztó és tároló rendszerrel
Az elmúlt évtizedben mindnyájan megtapasztalhattuk az éghajlatváltozást, és ezen belül a csapadék-eseményekben bekövetkezett változásokat, amelyek leginkább a szélsőségek előfordulásában érhetőek tetten. Egyaránt jellemzőek a hosszú csapadékmentes periódusok és a hirtelen lezúduló, nagy intenzitású csapadékok, melyeket a meglévő csapadékvíz elvezető rendszerek nem tudnak befogadni.
A megváltozott helyzethez az egyének, a vállalkozások és a települési rendszerek üzemeltetését ellátó önkormányzatok egyaránt megpróbálnak alkalmazkodni és reagálni rá.
A csapadékvízzel való gazdálkodás, illetve a települések és az építmények megóvása az elöntésektől egy olyan probléma, amelyre lokálisan és globálisan is megoldásokat kell keresni.
A csapadékvíz-gazdálkodás középpontjában az áll, hogy amennyire csak lehetséges, a problémát az esővíz újrafelhasználásával és a víz természetes körforgását a lehető legjobban utánzó vízgazdálkodási gyakorlatokkal oldjuk meg. A körforgásos vízgazdálkodás kulcsfontosságú az EU fenntarthatósági céljainak elérésében is.
Az alábbiakban a Pipelife kínálatából és gyakorlatából két, 2023-ban elkészült, a csapadékvíz helyben tartására irányuló szikkasztási projekt kerül bemutatásra. Mindkét esetben – a rendelkezésre álló lehetőségek közül – a Stormbox II rendszer alkalmazásával valósult meg a beruházás.
A Strombox II egy alaplapból, boxból és oldalfalakból – áttört és csatlakozó – felépülő szikkasztó és tároló rendszer.
Egy Strombox II egység befoglaló mérete 1200×600×600 mm, így könnyen és gyorsan telepíthető, amelyet az egyszerű kapcsolati (rögzítési) mód is elősegít.
Sertéshizlalda, Lánycsók
A vállalkozások megoldási szintjén bemutatandó projekt egy, Lánycsók külterületén megvalósuló 16.500 férőhelyes sertéshizlalda, ahol az épületek tetővizeit gyűjtötték össze és vezették zárt vízelvezető csővezetéken keresztül 3 db szikkasztóba, melyek méretei:
- 9,6×1,2×13,2 m = 152 m³
- 15,6×1,2×21,6 m = 404 m³
- 13,8×1,2×22,8 m = 378 m³
Összességében 934 m³ szikkasztó térfogat épült meg a telephelyen belül, az építmények körül elhelyezve, ezáltal optimalizálva a vezetékhosszakat is.
Mindhárom műtárgy kétsoros elrendezéssel, azaz 1,2 m szerkezeti magassággal épült. A telepítési szint megválasztása a hosszútávú működőképesség szempontjából egy lényeges kérdés, mivel a szikkasztás, a vízmozgás a talajban akkor hatékony, ha a mindenkori talajvízszint és a szikkasztó alsó szivárgási síkja között 1,0 m távolság tartható. A gravitációs betápvezetékek – a lejtésből adódó takarások – ugyancsak kötöttséget jelentenek, mivel a víz – csatlakozó cső – bevezetését a visszaduzzadás elkerülése érdekében a szikkasztó felső részén észszerű és célszerű megvalósítani. Ezen szempontok és kényszerek figyelembevételével ritkán adódik lehetőség nagyobb szerkezeti magasságú szikkasztók létesítésre.
A Pipelife gyártóként statikai igazolószámításokkal és helyszíni szerelési útmutatással segítette a tervezési, előkészítési és a megvalósulási folyamatot. Kollégáik helyszíni jelenléttel követték végig az egyes munkafázisokat, melyeket a lentebbi fotók szemléltetnek.
A generáltervezést a DRGB Mérnöki Iroda Kft., a kivitelezést az ÉKISZ Kft. végezte.
Munkagödör fenéksíkjának előkészítése, geotextília terítés és alaplapok lefektetése a tömörített és szintezett síkra.
Szikkasztó építés folyamatos előrehaladással, majd az oldalfalak elhelyezésével a határoló felületeken.
A tisztítónyílás adapterek és a felső geotextília terítés elhelyezése a visszatöltés előtt.
Útépítéshez kapcsolódó csapadékvízelvezető rendszer fejlesztés, Hodász
Települési szinten egy Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei projekt kerül bemutatásra. A Hodász település útépítéséhez kapcsolódó csapadékvízelvezető rendszer fejlesztésén belül került betervezésre és kivitelezésre 2 db nagyobb szikkasztó mező. A szikkasztók egyenkénti mérete 20×1,2×24 m = 576 m³, összesen 1.152 m³ tározó térfogattal. A hodászi szikkasztók is Stormbox II rendszerből készültek, a kivitelezést a KINCS Kft. végezte.
Mindkét projekt lokális megoldásként példázza, hogyan lehet hozzájárulni a csapadékvizek helyben tartásával a helyi hidrológiai egyensúly fenntartásához. A zárt csővezetékrendszer és földalatti szikkasztók alkalmazásával minimalizálható a párolgási veszteség, a burkolt felületekre lehulló és összegyűjtött csapadék nagyobb arányban szivárogtatható be a talajba, mint más – például nyílt felszíni – tárolók esetében, és a területhasználat szempontjából is kedvező alternatívát jelentenek.
Végezetül szeretnék felhívni a figyelmet a Pipelife Csoport és a Pipelife Hungária Kft. körforgásos gazdaságot erősítő megoldásaira is:
- a cikkben említett Stormbox szikkasztórendszer újrahasznosított anyagból készült Stormbox-E és Stormbox II-E változatára, melyek megkülönböztető jegye, hogy fekete színűek,
- a KG-ECO márkanevű csatornacső rendszerre, amely egy speciális tömör, de rétegelt falszerkezetű PVC-U anyagú cső, belső rétegében újrahasznosított anyagból, tulajdonságaiban az MSZ EN 1401-es szabvány követelményeit kielégítő minőségben,
- valamint a SMART rendszereikre, amelyek lehetővé teszik a szikkasztókban lévő vízszintek, így a tervezett kiürülési idő nyomon követését. A mérési adatok továbbíthatók NB-IoT protokollon keresztül egy SmartHub felhőszolgáltatásba, amely adatok éves rendszerhasználati díj ellenében bármikor hozzáférhetők a felhasználók számára.