Az automatizált raktárat a vállalat egyedi igényei szerint tervezték meg
Az új technológiáknak, főként a CLT-nek köszönhetően, a faépítészet, a 20 emeletet meghaladó épületeivel túllépi az eddig leküzdhetetlen határokat. A tervezők számára azonban nem csak az égbe nyúló épületek jelentik az egyetlen kihívást. Az önhordó raktárak olyan fejlett mérnöki konstrukciók, amelyekben az állványok az épület teherhordó szerkezetének részét képezik. Az állványrendszernek tehát el kell bírnia a tárolt áruk, valamint a különböző szerkezeti elemek súlyát, az árumozgató eszközök és a külső tényezők által okozott terhelésekkel együtt. Ezenkívül az önhordó raktár építésével általában együtt jár az automatikus raklapkezelő rendszerek telepítése, amelyek lehetővé teszik a logisztikai folyamatok irányítását és optimalizálását. Éppen e terhelések miatt rendszerint a választott szerkezeti anyag az acél. Az osztrák-olasz határ közelében található új raktárépület azonban fából készült, így ez az első önhordó, teljes egészében fából épült automata raktár Olaszországban, és egyike a világon eddig épült nagyon kevés ilyen épületnek.
Az 1991-ben alapított RothoBlaas vállalatot az innováció és a hosszú távú gondolkodás jellemzi, amely a körültekintő tervezéssel ötvözve lehetővé tette, hogy mindig egy lépéssel a faépítészet és általában az építőipar fejlődési trendje előtt járjon. A központi székhely bővítése és az új önhordó automatizált raktár építése ugyanebbe az irányba mutat: a vállalat mára egy hatékonyan működő központi raktárral rendelkezik, amely biztosítja a meglévő és a közeljövőben létrehozandó raktárak gyors feltöltését. A konstrukció bizonyítja, hogy a fa ma már olyan anyag, amely bármilyen típusú építkezéshez felhasználható, és nagy előnyökkel jár a környezet, valamint azok jóléte és egészsége szempontjából is, akik naponta sok órát töltenek az épületben.
Az építészeti koncepció
Az új raktárépület és a központi épület új szárnyának stílusa megerősíti a vállalat korábbi döntéseit, különösen a nagy ablakok használatát és a fa gyakori alkalmazását mind a szerkezeteknél, mind a padlóburkolatoknál és a falburkolatoknál. Egyes tűzvédelmi követelmények miatt azonban az automatizált raktár esetében más megoldásokat kellett alkalmazni, ezért a raktár szinte teljes egészében alumíniummal van burkolva, vörösfenyő lécekkel kialakított háromdimenziós dekorációval, amely a belső faszerkezeteket idézi.
A szerkezeti koncepció
Az önhordó raktár különlegessége, hogy az állványok, amelyek a tárolt áruk súlyát a talajra adják át, a raktár teherhordó szerkezete is egy időben. Egy ilyen szerkezet számára a fő kihívást a vízszintes irányú hatásoknak (különösen a földrengésnek és a szélnek) való ellenállás jelenti. Ezért a RothoBlaas új raktárépülete két független merevítőrendszerrel van felszerelve mindkét irányban. Az észak-déli irányban (hosszú oldal) tizenkét merevítőtornyot használtak, amelyek 1×2,5 méteres, LVL-ből és laminált fából készült szekrénytartóból állnak. A tornyokat az öntvénybe előre behelyezett lemezek segítségével ágyazzák be az alapba, és az összes állvány a merevítőtornyokhoz csatlakozik a szeizmikus erők okozta terhelés átvitele céljából. Kelet-nyugati irányban a merevítő rendszert maguk az állványok alkotják. Az ötszáz oszlop az alaphoz rögzül és csak a tetőnél csatlakoznak egymáshoz. Ez utóbbi laminált fa gerendarendszerből és CLT burkolatból áll, amely merev szerkezetet hoz létre. E szerkezetek legkritikusabb pontja a szél hatására történő deformálódás, amelyet csökkenteni kell a gépek folyamatos üzemeltethetősége érdekében. Ezért a terv szerint az épület tetején (20 méteres magasságban) kelet-nyugati irányban mindössze 19 milliméteres, észak-déli irányban pedig 12 milliméteres elmozdulás megengedett.
Szeizmikus biztonság
A raktár az Alpok területén található, e zóna földrengés veszélyességi besorolása alacsony. Az épület magassága és az izosztatikus típusú építési rendszer miatt azonban a vízszintes erőhatásokkal (földrengés és szél) szembeni ellenállás tervezése különösen nagy kihívásnak bizonyult. Ezért egy alacsony energiaelnyelő tervezési koncepcióra esett a döntés, az EN1998-1 szabvány szerinti 1,5 viselkedési tényezővel. Mivel a meglévő épülethez csatlakozó szerkezetről van szó, a régi és az új épületek közötti dinamikus viselkedés szétválasztása érdekében szeizmikus illesztő csatlakozást kellett kialakítani.
Az építési terület
Az önhordó raktárépület, amely a székház épülete mellé került, Bolzano tartományban, Cortaccia településen, a Dél-Tiroli Borút mentén található. Az építési terület az Adige folyó egykori medrében található, amelyet a 18. század végén Mária Terézia királynő által megkezdett, a földek mezőgazdasági hasznosítására irányuló munkálatok eredményeként rekultiváltak. Ez a körülmény jelentős hatással volt az alapozási rendszer szerkezetének tervezésére, mivel arra kényszerítette a tervezőket, hogy egy 40 centiméter átmérőjű és 27 méter hosszúságú, folytonos spirállal fúrt cölöpökön nyugvó lemezalap mellett döntsenek. A háromszáz cölöp alkotja a felette lévő, ötszáz ragasztott faoszlopból álló „erdő gyökereit”, amelyek az állványrendszert és magát a raktárt tartják.
A magasban végzett munka biztonsága és villamosenergia-termelés
Az automatizált raktár tetejére összesen 465 napelemes panelt szereltek fel, így az épület szinte teljesen elérte az energetikai önellátóságot. A tetőre való feljutást egy függőleges munkakötélzettel ellátott külső létra biztosítja, a rendszer karbantartásához pedig az oszlopokra szerelték fel a munkakötélzetet. A raktár automatikus rendszerei (rakodó-emelő gépek) szintén függőleges munkakötélzettel vannak felszerelve a karbantartás biztosítása érdekében.
Tűzbiztonság
Az önhordó raktár tervezése során az egyik fő kihívást a szerkezetek tűzbiztonsága jelentette. Különböző megoldásokat vizsgáltak, többek között a sprinkler típusú automatikus oltórendszer alkalmazását, amelyet azonban elvetettek, mivel nem volt elegendő vízhozam. A végső megoldás ezért az R30-as tűzállósági követelmény alkalmazása lett a raktár valamennyi szerkezetére, ami viszonylag könnyen megvalósítható a jól megtervezett faszerkezetekkel. Az R30 követelmény a kötések tervezését is a rejtett kötőelemek felé terelte, amelyeknél acéllemezek helyett innovatív faalapú anyagokat használtak. Ahol ez nem bizonyult kivitelezhetőnek, ott az acél védelmére hőre duzzadó tűzvédelmi festéket alkalmaztak.
A bővítés
A korábbi, több szakaszban épült székház alapterülete 6000 m² és térfogata 83 000 m³, amely irodákat, raktárakat és pihenőtereket foglalt magába. A jelenlegi bővítés három különálló téregységből áll:
- A 75×40 m-es, 21 m magas fő téregység, amelyet automatizált raktárként funkcionál;
- egy másodlagos téregység, amely az áruk bevételezésére;
- egy kiegészítő téregység, amely összeköti az új és a korábbi raktárat.
Összességében tehát a bővítés körülbelül 4800 m² fedett területre terjed ki, amelynek térfogata mintegy 80 000 m³. A bővítés befejeztével a korábbi raktárépületet egy open space munkahellyé alakították át nyolcvan új alkalmazott számára.
Személyre szabott raktár
Az automatizált raktárat a vállalat egyedi igényei szerint tervezték meg, a tárolt anyagok, valamint azok súlya és mérete alapján. A RothoBlaas számos, nagyon heterogén termékcsaládot gyárt: például az olyan anyagok, mint a membránok és szalagok térfogata nagy, de súlya kicsi, míg a csavarokat vagy lemezeket tartalmazó raklapok kisebbek, de sokkal nehezebbek. Ezért a raktárat négy zónára osztották, amelyek mindegyike különböző mennyiségű és súlyú raklapokat tárol, a kisebb és nehezebb raklapok alulra kerülnek, míg a nagyméretű és könnyebb raklapok a felső állványokon kapnak helyet. Ennek a megközelítésnek köszönhetően a szeizmikus erőknek a teljes szerkezetre gyakorolt hatásai csökkenthetők.