A legmodernebb megoldások valódi arzenálja vonult fel a gödöllői Szent Ágoston prépostsági templom szerkezetének építésénél. A MEVA digitális zsalutervei és egyéb modern műszaki megoldásai segítik a kivitelező System Novum Innovatív Kft. munkáját.
A Premontrei Rend megbízásából készül Gödöllőn a Szent Ágoston templom, amelynek ünnepélyes alapkőletétele 2022. január 24-én volt. A beruházás generálkivitelezője, a Fejér-B.Á.L. Zrt. a System Novum Innovatív Kft. csapatát bízta meg a szerkezetépítési munkák elvégzésével. A cég felelős projektvezetője, Cserháti József, a kihívásokkal teli feladathoz a zsalugyártás egyik legnagyobb piaci szereplője, a MEVA Zsalurendszerek Zrt. segítségét kérte a nem mindennapi feladat megvalósításához. A MEVA háromdimenziós tervekkel és egyedülálló műszaki megoldásokkal könnyítette meg a munkálatokat.
Az átlátható tervezés kulcsa: a 3D
A digitalizáció több munkafázisban is támogatást nyújtott. Katus Richárd, a MEVA zsalutechnológusa háromdimenziós zsaluzási terveket készített REVIT 3D programmal, ezzel olyan bonyolult, egyedi kivitelezési folyamatok is átláthatóvá váltak, mint például a közel 30 méteres északi és déli templomtornyok változó geometriája. A háromdimenziós tervek sokszor az állványok elhelyezésénél is segítettek. A 3D tervezés további előnye a pontosságon és a bonyolult formák könnyű lemodellezésén túl, a tervek elkészítésének gyorsasága, könnyű elérése akár az építkezésen is, telefonon vagy tableten.
Dilatációs egységek hármasa
A tervezők a templomépület-együttest a statikai-tűzvédelmi, a kivitelezési és az ütemezési igényeknek megfelelően három dilatációs egységre bontották.
Az első dilatációs részt a prelátusi bejárati előcsarnok, a plébánia és a Gyümölcsoltó Boldogasszony Kápolna szárnya képezi. A földszinten a közlekedőkből az oldalkápolna, a plébánia helyiségek, és a vizesblokkok érhetők el. Az emeletre tanterem, vizesblokkok, a tetőtérbe pedig gépészeti helyiségek kerülnek. Maga a templomépület alkotja a második dilatációs részt, alagsorában raktárakkal, kolumbáriummal, és egy altemplommal. A nagy belmagasságú, kereszt alaprajzú templomhajó tere az emeleti karzattal a végében a földszinten található, mellette a két templomtorony, lépcsőházak és a további kiszolgáló épületrészek. A harmadik dilatációs egység a templom kereszthajója, hozzá egy eldilatált keresztelő kápolna épül majd.
Rendhagyó toronyszerkezet speciális zsaluzattal
„A két tornyot, mint érdekességet mindenképpen érdemes megemlíteni – ezek geometriája ugyanis eltér egy átlagos toronyétól. A húsz méteres magasságban lévő 6 m magas befelé dőlő falak speciális műszaki megoldást igényeltek. Ehhez egy oktogon alakú felépítmény épült a csúcsig, ahol a MEVA 135 fokos fix sarokelemeit hatékonyan tudtuk alkalmazni!” – hangsúlyozta Cserháti József. „További érdekesség a főhajó és kereszthajó találkozásánál kialakuló keresztboltozat, melynek megépítése hagyományos módon történik, deszka zsaluzatból alakítjuk ki a henger felületek áthatását.”
MEVA zsaluk mindenhol
A szerkezet kivitelezése során a 3D terveken túl innovatív MEVA rendszereket is alkalmaztak a szakemberek. A templomtornyok kialakításában a kúsztatott zsaluzási eljárás mellett döntöttek, amelyhez a MEVA KAB 190-es speciális robusztus munkaállványt használták. A KAB nagy előnye, hogy kevés kiegészítővel a magasépítés szinte minden helyzetéhez alkalmazható úgy, hogy közben nagy munkabiztonságot garantál. A gazdaságos védőállvány ennél a projektnél is jó választásnak bizonyult.
A felmenő vasbeton szerkezetek építése Mammut 350 falzsaluzattal történt. A nagy teljesítményű, akár 100 kN/m² frissbetonnyomás-felvevő képességű robusztus zsalu nagy felületével és egyszerű összeszerelhetőségével gyors betonozási időket garantál, amit jól ki lehetett használni az építkezés során.
Az egyik legnagyobb fejfájást mégis talán az oldalhajó, illetve főhajó pilléreit összekötő íves gerendák kivitelezése jelentette, hiszen speciális állványzatot igényelt. A MEVA MEP állványzata azonban orvosolta a problémát, pontos elhelyezésében pedig segített a már korábban említett 3D terv. A MEP kevés támasszal rendelkezik, így mindössze néhány alapelemből stabil tartóállvány építhető, ráadásul bármilyen geometriához jól alkalmazkodik.