A stadion felújítása alatt a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy közben a meccsek is zajlottak. Persze a mindig szűkre szabott határidők vagy az igazán korlátozott felvonulási terület sem könnyítette a helyzetet. A kivitelező munkáját ezúttal is a MEVA különböző zsalu- és állványrendszerei és speciális megoldásai segítették.
A fő lelátó átépítése után ismét régi fényben tündököl majd a stuttgarti stadion, amely Németország hatodik legnagyobb ilyen pályája. A bontás és építés nagyjából másfél évet vett igénybe, így 2024 első hónapjaiban be is fejeződött úgy, hogy közben folyamatosan tartottak meccseket a stadionban.
A meccsekre látogatók csak a 60 000 néző befogadására alkalmas széksorokat láthatták, miközben a fő lelátó belsejében egy merőben más világ mindennapjai zajlottak. Ez a terület a nézők szeme elől teljesen elzárt rész, a sportolók és az események hátterét biztosító dolgozók területe a csapatkabinokkal, a hivatalos személyek funkcionális helyiségeivel, médiaközponttal, a TV-stúdiókkal, étteremmel és az épületgépészeti helyiségekkel és felvonókkal.
Az izgalmas világ talán legizgalmasabb része a kabinoktól a pályáig vezető út, ahol a rajongók a legnagyobb sztárokhoz akár testközelbe is kerülhetnek majd.
Versenyfutás az idővel
A megoldandó feladatot és ezzel a munka komplexitását is, leginkább a szűkre szabott határidők, a szűk tárolásra alkalmas helyek, valamint a kivitelezendő épületelemek komplexitása jelentette. A határidők esetleges be nem tartása, minden terven felüli hét, akár komoly bevételkiesést jelenhetett volna. Az építési helyszín legizgalmasabb specialitásának bizonyult, hogy minden egyes meccs előtt az építkezési területet el kellett tüntetni a nézők szeme elől, ezzel biztosítva a zavartalan élményt.
A megoldás része volt az aprólékos pontossággal megszervezett logisztika és a magas fokon előszerelt elemek sora. Az épületelemek bonyolultsága miatt több mint száz zsaluzási terv, szerelési és egyedi zsalutervek tömege készült a MEVA-nál. A belső térben nem volt mód toronydarukat használni, ezeket mobil emelőkészülékekkel helyettesítették. A lelátó épületelem belső falai a nézősorokkal egyidőben készültek. Minderre nagyon kis hely és kevés idő állt rendelkezésre. A munkát a könnyű, de robusztus, egyszerűen kezelhető, stabil AluStar zsaluk használata segítette. A stadion külső területén, ahol lehetőség volt a daruzásra, a nagy teljesítményű Mammut 350 és Mammut XT falzsalukat használták.
Különféle igények, különféle zsalumegoldások
Az új bejáratok és külső lépcsők építésénél a Mammut 350 zsalukat használták. Ezek alapfelszereltségéhez tartozó műanyag zsaluhéjjal kiváló minőségű, egyenletes, szimmetrikus átkötés- és fugaképpel rendelkező látványbeton lett a végeredmény.
A lépcsőkhöz a négy, egyenként 9 m magas terelőfal a Mammut XT zsaluval készült. A 72 cm-es falvastagság ellenére az egyoldali átkötés sem jelentett itt problémát. A MEP és MT 60-as tartóállványok változatos felhasználhatósági lehetőségeikkel könnyítették a munkát. MT 60-as tartóállványokból, nagy teherbírású Triplex SB támaszokból és EuMax födémtámaszokból megfelelő konstrukciókat állítottak fel. MT 60-as támaszokat alkalmaztak a 40 cm vastagságú, valamint az 5 és 8 m közötti belmagasságú födémek építéséhez is, gyakran a MEP-pel kombinálva. Az 5 m alatti építési magasságú födémeket a MevaFlex-szel támasztották alá.
Lépcsős lelátóelemet tartó gerendák és V-pillérek
2023 tavaszán 24 darab jellegzetes, különböző méretű lépcsős lelátóelemet tartó gerendát betonoztak a helyszínen. Közülük kettő közvetlenül a játékosok új alagútjának mellvédfalával van összekötve. A lépcsős tartógerendák kereszttartóként a meglévő lelátófelületeket tartják.
A rendszerelemek természetesen nem voltak alkalmasak az egyedi szerkezetek zsaluzásához, így a MEVA szakemberei speciális kombinációkat hoztak létre. A MEVA egyedi zsaluzatok tervezésével foglalkozó részlege több száz, különböző méretű egyedi faelemmel kiegészítve tervezte meg a lépcsős tartógerendák zsaluzatát. Először 3D-modellek készültek, amelyek alapján gyorsan felépült az egyedi zsalu. Az összes lelátó elemeket tartó gerenda különböző mélységű lépcsőzetes kialakítással rendelkezik. Az üléssorok távolsága és magassága eltérő, mert a lelátó dőlésszöge lent 30° fokos, a felső részben pedig közel 40° fokra növekszik. A szimpla oldali zsalu (Mammut 350) felépítése után készültek el az MEP tartóállványra épített kirekesztések. Ezután következett a vasszerelés, majd a felső kirekesztések rögzítése speciális elemekkel.
A kétoldali falzsaluzatot Mammut 350 kontra zsaluval zárták majd a fölső nyílásokon keresztül a beton bedolgozása következett.
A négy darab V-alakú, 50 cm széles támasz betonozása is remekül sikerült, ezek tartják a 70 cm széles lépcsős gerendákat. A 20 cm-es szélességi különbség kiegyenlítésére a Mammut 350-es elemekre, a szimpla és kontra zsaluzatra is, egyenként 10 cm-es fabetétet rögzítettek, amit előtét zsaluhéjjal borítottak.
Felépítették a szimpla zsalut, rögzítették a betételemeket, beszerelték a vasalást és a kontra zsalut, majd következett a betonozás. Ezután a felső részben a kontra zsalut eltávolították, a felfekvő lépcsős gerendák betonozásához a vasalást és az egyedi fa elemeket beállították, a kontra zsalut átkötéssel rögzítették, és a betont beöntötték. A V-pillérek és a lépcsős lelátó elemeket tartó gerendák építtető által megkövetelt SB2 minőségű látványbeton felülete tökéletes lett, kiválóan beleolvad a stuttgarti MHP Arena összképébe.
Adatok és tények
Projekt: MHP Arena felújítása (Stuttgart, Németország)
Építészet: asp Architekten
Kivitelező: Munkacsoport 1893, Ed. Züblin AG / ROM Technik GmbH & Co. KG (Stuttgart)
Felhasznált MEVA rendszerek: Egyedi konstrukciók, Mammut 350 falzsalu, Mammut XT falzsalu, AluStar falzsaluzat, MT 60 tartóállvány rendszer, MEP tartóállvány rendszer, Triplex oldaltámaszok, EuMax födémtámaszok