A fiatoronypár körüli állványzat megtervezése és kialakítása speciális feladat volt
A Layher Allround moduláris állványrendszer átfogó elemkínálatával oldották meg a szakemberek az egyházi épület változatos geometriájának, valamint a keskeny, nehezen hozzáférhető helyeinek beállványozását.
A kőszegi Jézus Szíve Plébániatemplom is szerepel a kormányzati támogatással megújuló hét, a római katolikus egyház tulajdonában lévő épület között. A neogótikus templom felújítása fontos projekt, ugyanis az épület beázó teteje miatt a festett vakolat erősen rongálódott és a templom teteje is dőlni kezdett. A templom külső megújítása érinti a homlokzatot, a tetőt és a tornyokat. A kivitelezésért és az állványozó munkákért a Martinus Renovatio Kft. felel, akik Layher állványok segítségével oldották meg a templom fő homlokzatának beállványozását. A templom 57 méter magas toronnyal, 49 méter hosszúsággal, 17 méter szélességgel és 19 méter magas hajóval rendelkezik. Az első ütemben az épület fő homlokzatát állványozzák be a keresztház végéig, ezután pedig várhatóan a főhajón és a templom hátsó részén végzik el a szükséges kivitelezési munkálatokat.
Modern tervezési módszerek segítették a kivitelezési munkát
Az állványzat tervezése során a legmodernebb módszereket alkalmazták a szakemberek. Beszkennelték az épületet, így a mérnökök rendelkezésére állt egy pontfelhő az épületről, melyre Layher mérnökök közreműködésével elkészítették a 3D állványtervet. Ez a módszer különösen hasznos a bonyolult geometriával rendelkező objektumok esetén (templomok, ipari berendezések, további egyedi különleges épületek).
Az Allround rendszerelemekkel megoldható a templomtorony beállványozása
A fő homlokzat állványzata a Layher Allround moduláris állványrendszer elemeiből épült és munkaállványként funkcionál az egyes kivitelezési feladatokhoz. Kizárólag rendszerelemeket felhasználva sikerült megvalósítani az állványszerkezetet, nem volt szükség egyéb kiegészítő szerkezetre. Az Allround rendszer sokoldalúan alkalmazható, felhasználásával szinte bármi felépíthető, elemeiből bonyolult geometriájú épületek állványzata is rendszeren belül megoldható.
A kőszegi templom állványzata 19 szintes, legfelső munkaszintje a toronyóra felett helyezkedik el, a legalsó szint megfelelő mezőkiosztása fontos feladat volt a projekt során. A fiatoronypár körüli állványzat megtervezése és kialakítása speciális feladat volt, ugyanis rendkívül keskeny hely állt rendelkezésre az oldaltornyok és a főtorony között. A szobrok körbeállványozása további egyedi és biztonságos kialakítást hívott életre, valamint fali konzolozással oldották meg az állvány rögzítését.
A réstakarásokra külön hangsúlyt fektettek, hiszen biztonsági szempontból kiemelt jelentőségű, hogy ne legyenek hézagok az állványzaton, így védelmet nyújtva a restauráló szakemberek számára a közlekedés és munkavégzés során, illetve a leeső tárgyakkal szemben. Ritkábban használt, speciális méretű és formájú takaróelemeket (például U-sarok járólapok) is beépítettek az állványzatba annak érdekében, hogy folytonos munkafelület szülessen, ezzel növelve a munkabiztonságot.
A többféle méretben elérhető acél járólapokat alkalmazták az állványzaton a különböző méretek kombinálásával, a közlekedést pedig az állványzatba épített lépcsőtorony segíti, továbbá egy Geda felvonó is rögzítésre került az állványzathoz. Háromsoros oldalvédelmet építettek ki a szakemberek az állványzaton. A templom esetén rácsos tartó tartja a felette lévő állványt a főtorony 3 oldalán, melynek funkciója, hogy azokon az oldalakon, ahol a főhajó tetőszerkezete miatt a szerkezet a földről nem indítható, megtartsa a felette lévő állványzatot.
Fotó: Nagy Mihály / Magyar Építők