A Mapei termékeit hideg- és melegburkolási, valamint térkövezési munkáknál alkalmazták
Az egykori Pénzügyminisztérium épületének felújítása a Budai Várban egyedülálló példája a múlt és a modern technológia találkozásának. A több mint 100 éves neogótikus épületet eredeti tervei alapján újították fel, ötvözve a műemlékvédelmi és korszerű építési megoldásokat. A rekonstrukcióval a Szentháromság tér egyik ékköve visszanyerte régi pompáját, új funkciókkal gazdagodva.
Budapest egyik legikonikusabb épülete, a Budai Várnegyed szívében található egykori Pénzügyminisztérium épülete, ismét régi pompájában ragyog. Az 1901-1904 között, Fellner Sándor tervei alapján, neogótikus stílusban épült palota hosszú idő után kapta vissza eredeti eleganciáját, köszönhetően az elmúlt évek során végzett átfogó felújításnak.
A műemléki épület megújulása
2021-ben kezdődött el a rekonstrukció, melyet a PM-TÉR6 Nonprofit Kft. megbízásából a West Hungária Bau Kft. és a Garage Kft. konzorciuma valósított meg, akik a teljes lebonyolításért és irányításért feleltek. Az ő munkájuk biztosította, hogy az épület magas színvonalon és a műemléki környezet szigorú előírásainak megfelelően újuljon meg.
A projekt célja az volt, hogy Fellner Sándor eredeti elképzelései szerint újítsák meg az épületet, modern funkcionalitással ötvözve azt. Ezen feladat keretén belül kellett gyakorlatilag teljes generál szinten az épületet visszabontani, a szükséges szerkezeteket eltüntetni és az újonnan tervezett szerkezeteket megépíteni.
„A legnagyobb kihívás a különleges helyszínhez, különleges projekthez igazodó anyagoknak a megtalálása, felkutatása volt. Tekintettel arra, hogy a helyszín a Budai Vár, felvonulási területünk nem volt. Az anyagokat mindig a megfelelő időpillanatban kellett a helyszínre juttatnunk és fontos volt, hogy a vállalkozóink a megfelelő mennyiségű anyaggal a folyamatos munkavégzést határidőre és minőségben is tudjanak hozni" – meséli Zboray Balázs, a West Hungária Bau Kft. projektigazgatója.
A rekonstrukció során a szakkivitelezők a Mapei termékeit a hideg- és melegburkolás, valamint a térkövezés területén alkalmazták, több mint 23.000 m² felületen.
Nagylapok és lebegő lépcsők
Az épület teljes hidegburkolását a Dominó Zrt. és a Stukkó Kft. megosztva végezték: a folyosók, a vizesblokkok, a lebegő lépcsők, a lépcsőházak, illetve a közösségi terek burkolatát varázsolták újjá, együttesen mintegy 15.000 m² felületen.
A feladat változatos volt, a gyakran alkalmazott 60×60 cm-es lapokon túl 60×120 és 120×120 cm-es nagylapok fektetésére is sor került, de az igazi kihívást a lebegő lépcsők kialakítása jelentette a szakkivitelezők számára. A 10-20 méter magasan, a két oldalról megtámasztott, de a közepén „lebegő” lépcsőket üzemben előregyártott, gérbe vágott, műgyantával ragasztott elemekből kellett elkészíteni, ezt kellett leburkolni és kétoldalt rozsdamentes e-profillal lezárni, ehhez milliméter-pontos konszignációra volt szükség.
A burkolás során a Mapei termékei közül leggyakrabban felületelőkészítéshez Planitop Fast 330 habarcsot, aljzatkiegyenlítéshez Novoplan Maxi, illetve vizes helyiségekben Planex HR Maxi önterülő kiegyenlítőt, a lapok fektetéséhez pedig Primer G alapozót, Keraflex Extra S1 ragasztóhabarcsot használtak a szakemberek, illetve ahol szükséges volt, ott Mapeguard UM 35 feszültségmentesító és repedésáthidaló lemezt is beépítettek a burkolat alá.
"A projektre azért lehetünk büszkék, mert műemléki viszonyok között, nagy volumenben, nagy műszaki elvárásokkal, szoros határidő mellett kellett teljesítenünk” – idézi fel Nagy Gergő, a Dominó Kft. ügyvezetője.
Modulszőnyeg és faparketta
Az épületben a Szerva-Bár Kft. szakkivitelező két területen is végzett melegburkolási munkákat a Mapei termékeit használta.
Az irodákban és folyosókon 5.000 m² felületen ragasztottak modulszőnyegeket, ehhez először az aljzatot Ultraplan Eco önterülő aljzatkiegyenlítővel készítették elő. Az aljzatelőkészítést követően a modulszőnyegeket Ultrabond Eco Fix ragasztóba fektették.
Szintén a folyosókon és az irodákban háromrétegű, speciális tölgyfa parkettát fektettek 1.500 m²-en, amelynek rögzítéséhez Ultrabond P913 2K Plus kétkomponensű ragasztóanyagot használtak. Az egyedi parkettát kapucinus mintában és táblaparketta formában fektették le, ezzel is emelve az épület belső tereinek eleganciáját.
Térkövezés a Fortuna közben
Az épület környezetének megújításáért a Mozaik Classic Kft. volt felelős. A Fortuna közben 1.500 m²-en természetes kövek burkolását végezték Mapestone TFB 60 habarcs és Mapeflex PU 40 hézagkitöltő anyag felhasználásával. Az eredmény egy tartós és esztétikus burkolat lett, amely méltó kiegészítője az épület megújult homlokzatának.
A felújítás során a Mapei termékek nemcsak a minőséget és tartósságot biztosították, hanem a műemléki környezet kihívásainak is megfeleltek. A termékeken túl a Mapei kollégái szaktanácsokkal is tudtak segíteni, ez fontos része a Mapei küldetésének.
"Mindig nagyon büszkék vagyunk, amikor egy ilyen ikonikus épület megújításában vehetünk részt. Ez a projekt nemcsak a magyar épített örökség megőrzéséhez járult hozzá, hanem lehetőséget adott arra is, hogy tartós, környezetbarát termékeinkkel segítsük a kivitelezőket és építtetőket álmaik megvalósításában" – mondja Tari Szabolcs, a Mapei Kft. termékvonal felelőse.
A Budai Vár és a Szentháromság tér ezzel a rekonstrukcióval ismét egy olyan épülettel gazdagodott, amely a múlt és a jelen tökéletes találkozását testesíti meg. A Pénzügyminisztérium épülete méltó helyet biztosít a magyar államigazgatás számára, miközben továbbra is Budapest egyik ékköve marad.
Nézze meg a helyszínen készült videót:
Fotók: Pure Production Kft., Dominó Zrt.