Szinte nincs olyan beruházás itthon és külföldön, ahol a kivitelezés és azon belül a betonozás gyorsasága ne lenne cél. Ehhez egy sor innovatív eszköz áll a vállalkozók rendelkezésére, de az sem árt, ha a kivitelezőnek van saját módszere például egy kifejezetten magas fal gyors elkészítésére.
A Zürich melletti Unterengstringenben hamarosan üzembe helyezik azt a PET-palackok újrafeldolgozását segítő, válogató üzemet, amelyben egy közel 22 méter magas és 55 cm vastag, szabadon álló fal kivitelezése adott kreatív feladatot a kivitelező cégnek.
Saját módszerrel gyorsabban
Az építőipari vállalat már egy sor jó tapasztalatot gyűjtött a Mammut XT falzsalurendszer alkalmazásával. Az innovatív zsalurendszer egyik előnye a három átkötési mód biztosította rugalmasság, valamint az, hogy akár 100 KN/m² frissbetonnyomás felvételére is képes. Mindez azt eredményezi, hogy a zsaluzat 4 méter betonozási magasságig tetszőleges sebességgel betonozható. A cég ezekre a tulajdonságokra alapozva dolgozta ki saját módszerét.
Az eredeti kiírás szerint a falakat ugyanis egyenként kb. 4 méteres ütemekben kúszó zsaluzattal kellett volna megépíteni. A Hächler AG szakemberei azonban a szabadon álló, 55 cm vastag fal építésére más megoldást választottak, ami előnyöket kínált a projekt résztvevőinek.
Első lépésben elkészült a fal 13,80 m magas része, amelyet két további, egyenként 4,05 m magas falrész betonozása követett. Az első, legmagasabb ütem betonozása körülbelül 75 köbméter betont igényelt, ezt a mennyiséget harmadolva töltötték fel. A folyamat első lépésére reggel 6-kor került sor. A beton megszilárdulásához szükséges várakozási idő elteltével, 11 óra körül következett a második betonozási folyamat, majd 14-kor a harmadik. Ahhoz, hogy ne terheljék túl a zsaluzatot és az átkötő- szárakat, a Hächler szakértő csapata a beszállítóval együttműködve optimalizálta a betonkeverék receptúráját is úgy, hogy a kötési idő rövidüljön. Mindez jelentősen felgyorsította a folyamatokat, ami hozzájárult a szerkezetépítésre vonatkozó kivitelezési határidők betartásához. A végleges 21,90 m-es célmagasságot két további, egyenként 4,05 m-es kúsztatással érték el.
Mammut XT, a sokoldalúság bajnoka
A MEVA szakemberei szerint a Mammut XT-t a legtöbb kivitelezésen annak nagy teherbírása és sokoldalúsága miatt választják. Ennek egyik fontos alapja az a süllyesztett integrált kombi-átkötés, amely három átkötési mód használatát teszi lehetővé.
Az említett esetben a zsaluzatot egy oldalon az XT 23 kónuszos ankerrel rögzítették, ami szintén leegyszerűsítette és felgyorsította a munkálatokat, ezáltal az építtető költségeit is csökkentette.
A másik felhasznált MEVA rendszer, amely a szigorú svájci biztonsági követelmények betartását biztosította, a KAB összecsukható munkaállvány volt. A KAB-rendszer gyakorlati és az időmegtakarítást is jelentő előnyei közé tartozik, hogy előregyártott összecsukható konzoljai, kihajtható korlátai nem igényelnek helyszíni összeszerelést, így amikor a daru felemeli az állványt, az kinyílik és automatikusan rögzül.
Mindemellett a KAB-állványok összecsukott állapotban helytakarékos raktározást és hatékony szállítást garantálnak.
Projektadatok:
Új PET-válogató üzem, Unterengstringen, Svájc
Kivitelező: Hächler AG Hoch- und Tiefbau, Wettingen, Svájc
MEVA rendszerek: Mammut XT falzsalu, KAB összecsukható munkaállvány, Triplex ferde támasz
Mammut XT - Wall Formwork (meva.net)