A szakrális térből napfényes, modern épület
A holland téglatemplom, a Vredeskerk új formában újraéledt. Az egykor egyházi funkciót ellátott épület alapvető stílusjegyeit, formáit és hangulatát megtartva változott fiatalok számára kialakított lakótérré. Csupán egyetlen látványos változás jelenik meg külsején: a korábbi kis méretű ablakokat modern, teljesüveges rendszer váltotta fel.
Tilburg egyetemi városban, Hollandiában az 1953-ban épült Vredeskerk épülete közel 70 évig működött templomként. Az utolsó 10 évben azonban rendeltetése megszűnt, az épület állaga jelentős mértékben leromlott. Ennek okán a város vezetése, a műemlék megóvása érdekében felkérte a Bedaux de Brouwer Architekten építészirodát, Thomas Bedaux vezetésével, hogy aprólékos tervezéssel, akár jelentősebb átalakítás kivitelezésével, esetleges új funkcióval, megközelítéssel, emeljék vissza az épületet a város vérkeringésébe. A tervezőknek és építészeknek azonban sikerült úgy kialakítani az új funkciónak a teret, hogy az eredeti atmoszférát is megőriztek – az épület előnyére.
A korábbi templom egykori oldalhajója 39 lakással épült be. A főhajóban pedig, ahol régen a szentmiséket tartották, a régi, magas oszlopokat megőrizve tágas közösségi teret hoztak létre, amely az épület egyenes vonalaival, elegáns kialakításával még inkább modern érzetet kelt.
Új ablakokat a régi épületbe
Az egyetlen lényegi változás az ablakok cseréje volt – a korábbi, természetes fényforrásként szolgáló, szinte aprónak mondható ablakokat váltották le. Thomas Bedaux a döntést a következőképp indokolta: „A templom korábbi kis méretű ablakai kevés fényt engedtek az épület belsejébe, így az új funkció miatt biztossá vált, hogy ezeket cserélnünk kell. Építészirodánk tervezéseinek egyik sajátos tulajdonsága, hogy az ablakokat mindig a falazat mögé tesszük, így a kereteket elrejthetjük. Ennél a projektnél olyan profilrendszerre volt szükségünk, mely garantálja az időtálló műszaki tartalmat, tehát nagy felületű üvegezés mellett is láthatatlan marad. Erre a megoldást pedig a GEALAN-KUBUS® ablakrendszere kínálta. A GEALAN-acrylcolor® kvarcszürke felületkezelése pedig remekül illik az épület jellegéhez.”
A tervezés megkezdésekor fő szempont volt az, hogy egyszerre valósuljon meg az épület korszerűsítése, illetve a szakrális hangulat megőrzése.
„Az átalakítás befejeztével a helyi lakosok nagyon boldogok voltak, hiszen a város visszakapott egy igazi műemléket. Reményeink szerint, ami 50 évig templom volt, most a következő 50-100 évben lakóházként is remekül funkcionál majd.” – mondta Thomas Bedaux.
Minőségi műszaki tartalom, szép keretben
A GEALAN innovatív keretrendszereinek segítségével az építészek és szerkezettervezők magas minőségű, energiamegtakarítást elősegítő megoldásokat valósíthatnak meg. A GEALAN-KUBUS® fejlesztése során nagy figyelmet fordítottak arra, hogy az üvegfelületek maximumra emelése és a keretek szélességének csökkentése mellett is biztosított legyen a stabil, időálló műszaki minőség. A rendszert úgy tervezték, hogy a mindössze 100 mm széles, egyenes vonalú, ezáltal esztétikus küllemű elemek eső-, és szélterhelés esetén is maximum értékeket érjen el a tesztelések alatt.
A korábbi templomépületnek jóval alacsonyabb lett az energiafelhasználása, és ez megfelel a mai kor elvárásainak. Hőszigetelési szempontból a GEALAN-KUBUS® a legmagasabb értékeket éri el, mindezek mellett kielégíti a passzívház alkalmassági szabványrendszerét is. Köszönhető ez a szintén innovációnak számító IKD® habtechnológiás belső szigetelésrétegnek, továbbá az STV® száraz üvegezéses technikával történő gyártásnak egyaránt.
Projekt adatok:
Épület neve: Vredeskerk (Béke Temploma)
Város / ország: Tilburg / Hollandia
Építés éve: 1953
Felújítás éve: 2022
Építésziroda: Bedaux de Brouwer Architekten
Gyártó: Wijnsma Kozijnen B.V., Alkulux B.V.