Az esőkertet a Royal-Kert Kft. munkatársai a megrendelővel közösen álmodták meg
Hónapokon át tartó tervezői, előkészítői és kivitelezői munka eredményeként Veszprémben, a Rózsa utca – Cholnoky lakótelep – egyik hétemeletes társasházának oldalában valósult meg a város első, közel 100 m²-es közterületi esőkertje.
De mi is pontosan az esőkert, miért rendkívül hasznos, és milyen hatásai vannak a környezetre?
Az új esőkert a lakótömb ereszcsatornáiból kifolyó vizet gyűjti össze, tárolja ideiglenesen (pár órás időtartamig), szűri és vezeti el, mellyel lehetővé teszi a víz lassú visszaszivárgását a földbe.
Ennek a megoldásnak köszönhetően a ház eddig rendezetlen csapadékvíz elvezetésének kérdése is megoldásra került. Az esőkerttel a Royal-Kert Kft. munkatársai egy biodiverz, szinte gondozásmentes növényágyást hoztak létre, mellyel élőhelyeket teremtettek és javították a helyi mikroklímát.
A projekt részeként egy kaméleon formájú bogárhotel, egy egyedi farönk pad és egy fémből kialakított tájékoztató tábla is kihelyezésre került, ami hozzájárul a természet és az ember kapcsolatának erősítéséhez és tudatosságra nevel.
A Royal-Kert Kft.-t büszkeséggel tölti el, hogy a projektet a cég saját csapata tervezte (Szücs Alexandra – okl. tájépítészmérnök, Kerecsényi Lili – tájépítészmérnök), készítette elő, valamint bonyolította le saját kivitelező brigádjával. A Royal-Kert portfólióját tovább színesíti az is, hogy az egyedi eszközök legyártását is a cég kollégái végezték el.
Miért tökéletes megoldás egy esőkert a városokban, lakóparkokban vagy akár a magánkertekben is?
A kerti gyepfelületek, virágos növények és más haszonnövények öntözéséhez hetente kb. 20-30 liter/m² vizet használunk el, melyet jellemzően a vezetékes ivóvízhálózatból fedezünk. A kerti talajok vízelvezető képessége a bennük lévő homok, agyag, szerves anyagok mennyisége alapján változik. A rossz minőségű, összetömörödött talaj esőzések alkalmával iszaposodik, lassan vezeti le a vizet a növény gyökeréig, így az kevésbé hasznosul. Ahogy fúj a szél és ahogy a növények párologtatnak, úgy csökken a talajban lévő vízmennyiség is. Ezen kívül a burkolatokról és háztetőkről az ereszcsatornákon át lefolyó vizet gyakran a lehető leggyorsabban elvezetjük. De ha belevesszük a képletbe azt is, hogy ezzel évente hány köbméter vizet pazarolunk el, akkor már mindjárt árnyaltabb lesz a kép.
A tudatos vízhasználat szemléletváltást igényel, melynek egyik fő kérdése a természetes csapadékvíz kezelésével kapcsolatos. A csapadékvíz kiválóan alkalmas locsolásra, hiszen természetesen tápanyagszegény, így nem módosítja a talaj pH-értékét és tápanyagtartalmát. Tehát, ha helyben tudjuk tartani, és el tudjuk vezetni a talaj mélyebb rétegeibe az esővizet, az rengeteg előnnyel jár mind a kertünk vízgazdálkodási szempontjából, mind pedig a pénztárcánkat tekintve.
A csapadékvíz helyben tartásának egyik legjobb módja az esőkert
Szakmai berkekben ugyan egyre többször elhangzik az esőkert kifejezés, de hazánkban még alig-alig fordul elő megépült, élő példa. Pedig nem csak idilli hangulatot teremt egy időszakos vízborítású, apró állatokat is vonzó, speciális rétegrenddel kialakított növényágy (esőkert), hanem a csapadékvizet is gyűjti, tárolja, szűri. Ezzel a megoldással a magánkertekben is oly sokszor előforduló rendezetlen csapadékvíz elvezetés kérdése is hatékonyan megoldható.
Egy esőkert tervezése és kialakítása szakértelmet igényel, ehhez a Royal-Kert Kft. munkatársai készséggel állnak rendelkezésére.