Előnyök a hatékonyabb anyagmozgatásból
Az 1854-ben alapított Dreher Sörgyárakat az 1950-es években államosították, de a rendszerváltás után ismét magánkézbe került. Ekkor komoly modernizáció kezdődött a vállalatnál, majd 2003-ban a világ egyik vezető sörgyártó vállalkozása, az Asahi Group Holdings Ltd. szerzett benne többségi tulajdont.
A hazai söripar alapítójához méltó módon a Dreher üzletvitelét és valamennyi tevékenységét a minőség iránti elkötelezettség, a tiszta piaci versenyszellem, a környezettel való harmonikus egység és a társadalmi felelősségvállalás alapelvei jellemzik.
Modernizáció az intralogisztikában
A vállalat vezetői felismerték, hogy a belső anyagmozgatás az egyik olyan terület, aminek átszervezésével jelentős eredményeket érhetnek el. Az áttérés a belsőégésű motorral működő gépekről az elektromos targoncákra óriási technológiai ugrást jelentett, egyben támogatta a vállalat fenntarthatósági törekvéseit is.
A Dreher szakemberei a tender kiírása előtt alaposan körülnéztek a piacon. A megfelelő teljesítmény, a fenntarthatóság és a folyamatos üzemeltetés voltak a kiválasztás fő szempontjai, de szem előtt tartották a későbbi automatizálás lehetőségét is.
A kínált gépek paraméterei, a referenciák és az elektromos targoncák gyártásában szerzett 10 éves tapasztalata alapján EFG típusú elektromos targoncáival és ERC típusú gyalogkíséretű targoncáival a Jungheinrich is bekerült a kiválasztási folyamatba.
Az új gépek kiválasztása során rendkívül fontos az intralogisztikai szakemberek, mérnökök véleménye, de a Dreher-nél szükségesnek tartották a targoncákkal dolgozó kollégák meghallgatását is. Ők a tesztüzem során a csendes munkakörnyezetet, a kezelőbarát megoldásokat, a jó ergonomikus kialakítást emelték ki. (A kezelők kiemelték például a telefontöltők jó elhelyezését is.)
A Dreher-nél jut munka a targoncáknak a főzőházakban és a szűrőkben is, de a legtöbb feladatot a teherautók le- és felrakodása (alap- és csomagolóanyagok, késztermékek), illetve a gyártósorok kiszolgálása adják. Az új targoncaflotta kétharmada 3 tonna teherbírású gépekből áll, ezek duplavillás adapterekkel rendelkeznek, melynek segítségével egyszerre két raklap készterméket tudnak mozgatni a fejtésből a raktárba, vagy a raktárból a kamionokba.
A Dreher Sörgyáraknál korábban használt gázüzemű targoncákat egy központi gázkútból töltötték fel. Az oda-vissza mozgás, illetve a töltés ideje jelentős kiesést jelentett.
A Jungheinrich elektromos targoncái a nagy teljesítményű – folyamatelemzés útján előre megtervezett pozíciókban elhelyezett – gyorstöltőknek köszönhetően akár kávé- és ebédszünetben is tölthetők, így nincs “kiesett idő”, az elektromos targoncák mindig munkára készek.
A Dreher Sörgyárak új elektromos targoncái komoly változásokat hoztak. Már most látszik, hogy a rakodási idők rövidültek, a korábbi, tankolással töltött idő megszűnt. A hatékonyabb anyagmozgatásból származó előnyök tehát már rövid távon is jelentkeznek. A Jungheinrich által alkalmazott lítiumion-technológia számos előnye hosszabb távon fog megmutatkozni. Ilyen a targoncák egyszerűbb szerkezetéből származó üzembiztonság, a kisebb karbantartási igény, a hosszabb élettartam, a kiegészítő eszközök alkalmazásából származó nagyobb biztonság.