A kereslet mérséklődése volt tapasztalható a hőszivattyúk piacán a korábbi évhez képest

A kereslet mérséklődése volt tapasztalható a hőszivattyúk piacán a korábbi évhez képest

Új állami támogatások a hazai hőszivattyúpiacot is fellendíthetnék

2023-ban hazánkban mérséklődött a kereslet a hőszivattyúk iránt, amely megoldások tiszta, környezetbarát és költséghatékony hűtési és fűtési rendszert biztosítanak az olyan lakóházak esetében is, ahol a fűtéskorszerűsítés nagyobb beruházást igényelne. Károsanyag-kibocsátás a telepítés helyszínén nincs, amellyel egészségünket és környezetünket is megóvhatjuk. A legújabb berendezések a legfejlettebb természetes hűtőközeg technológiával vannak ellátva, amelyek az Európai Unió 2030-ra kitűzött éghajlatra vonatkozó vállalásait is támogatják. Az új lakásépítések és az építőipari teljesítmény függvényében a Panasonic mérsékelt növekedésre számít az év második felében, és a cég hazai képviselete bizakodva várja a hőszivattyú-beruházásokat érintő állami támogatásokat is, amelyek jelentősen fellendíthetnék a hőszivattyúk piacát is.

A hőszivattyúk iránti érdeklődés mérséklődésének legfőbb okát az új lakásépítések csökkenésében és a fűtéskorszerűsítések elmaradásában látjuk. A korábbi Otthonfelújítási állami támogatási program nagyban hozzájárult a 2022-es évben tapasztalt keresletnövekedéshez” – mutatott rá Bánhalmi Zoltán, a Panasonic Heating & Cooling Solutions magyarországi kereskedelmi képviselője. „Mint minden évben, így idén is nagyobb érdeklődésre lehet számítani a jó idő beköszöntével, ezért annak, aki a komfortérzet növelése vagy éppen a levegőminőség javítása érdekében szeretne klímaberendezést vásárolni vagy hőszivattyút telepíttetni, érdemes időben, még a tavaszi időszak elején cselekedni és felkeresni a megbízható telepítő szakembereket” – hangsúlyozta a szakértő. „A tavalyi év értékelésekor azt is figyelembe kell venni, hogy az orosz-ukrán háború kitörését közvetlenül követő esztendőről beszélünk. Emiatt egyrészt a földgázvásárlás mérséklésével szankcionáló Európának nagyon hirtelen kellett alternatív fűtési megoldásokat találnia, és ezt széles körben az elektromos árammal üzemelő fűtési módok tették lehetővé, ide tartozik a hőszivattyú és a klíma is. Ez 2022-ben olyan felfokozott keresletet generált, ami szinte a szakágban működő összes vállalkozás számára rekordévet hozott, mind a forgalmazott mennyiség, mind a gazdasági mutatók tekintetében. Ezt követte egy konszolidált forgalom 2023-ban, amely az előző év kiugró számai után komoly kihívás elé állította a szakmát, főleg a raktárkészlet menedzselésével kapcsolatban” részletezte Papp László, a Klíma Centrum Kft. ügyvezető igazgatója. „Az idei évben remélhetőleg kiheverjük a tavalyi mérséklődés jelentette sokkot, a számok javulását pedig a lakásfelújítási támogatás újbóli bejelentése, valamint az építőipar reménybeli emelkedő pályára állása segíthetné” – tette hozzá az ügyvezető.

Panasonic Aquarea M sorozatú hőszivattyú – kültéri egység
Panasonic Aquarea M sorozatú hőszivattyú – kültéri egység

Más-más szempontok alapján választunk klímát és hőszivattyút 

Eltérő esetben ajánlott a klímakészülékeket és a hőszivattyús berendezéseket alkalmazni, ennek megfelelően a kiválasztás során is más-más szempontok élveznek prioritást a vásárlók részéről. „A magyar piac hagyományosan árérzékeny, így a klíma kiválasztása során általában kiemelt szerepet játszik a berendezés ára. Azonban szerencsére egyre többen veszik figyelembe a készülékek műszaki specifikációit és a beépített extrákat is. Meghatározó szempont szokott lenni a szín is, hiszen a klímaberendezés egy meghatározó részévé válik az enteriőrnek. A Panasonic csúcskategóriás Etherea termékcsaládja a tavalyi évben újabb színnel bővült, így már a manapság sűrűn alkalmazott antracit színben is elérhető” – mondta el Papp László. „A hőszivattyúk kiválasztásakor a legfontosabb vásárlói szempontok között szokott szerepelni a berendezés zajszintje és a hatékonysága, emellett szintén fontos a megbízhatóság, amivel kapcsolatban már szerencsére statisztikai számok is rendelkezésünkre állnak. A kiválasztás szempontrendszere valószínűleg nem fog jelentősen megváltozni az idei évben, várakozásaink szerint hasonló érvek mentén hoznak majd döntést a vásárlók” – tette hozzá az ügyvezető.

Panasonic Aquarea M sorozatú hőszivattyú – kültéri egység
Panasonic Aquarea M sorozatú hőszivattyú – kültéri egység

Energiahatékony megoldás a sorházak és társasházak, valamint a kereskedelmi épületek számára

A Panasonic Heating & Cooling Solutions bemutatta új Big Aquarea T-CAP M-sorozatú hőszivattyúját a milánói Mostra Convegno Expocomfort kiállítást követően hazánkban, a Construma szakkiállításon. Az M-sorozatú hőszivattyúk rugalmas, kompakt és energiahatékony megoldást kínálnak a sorházak és társasházak, valamint a kereskedelmi épületek központi fűtési és hűtési, használati melegvíz-rendszereinek kiszolgálására.

Panasonic Big Aquarea T-Cap M sorozatú hőszivattyú – beltéri és kültéri egységek
Panasonic Big Aquarea T-Cap M sorozatú hőszivattyú – beltéri és kültéri egységek
Big Aquarea T-Cap -sorozatú hőszivattyú család

Az M-sorozat tagjai könnyen integrálhatóak olyan rendszerekkel, mint például a fan-coilos fűtési és hűtési rendszer, a padlófűtési és mennyezethűtési, -fűtési rendszerek, valamint a használati melegvíz-termelés és különösen a radiátoros rendszerek, mivel -15°C-os külső hőmérséklet mellett is képesek az új hőszivattyúk akár 75°C-os előremenő vízhőmérsékletet biztosítani. Az energiahatékonyságra és a környezeti felelősségvállalásra összpontosítva a rendszerben a természetes R290-es hűtőközeg van használatban, amelynek alacsony, mindössze 3 a globális felmelegedési potenciálja (GWP), így hatékony alternatívát kínál a hagyományos fosszilis tüzelőanyaggal működő fűtési rendszerekkel szemben. A legújabb L és M generációs sorozatból minden Panasonic hőszivattyú teljes mértékben a japán cég pilseni gyárában készül, így a nagymértékű logisztikai terhek csökkentése is hozzájárul a cég CO₂ vállalásának eléréséhez. A fejlett skálázhatósági lehetőségeket kínáló Big Aquarea M sorozat 20, 25 és 30 kW egységteljesítményben kapható, és akár 300 kW-os kaszkádrendszer is kialakítható a készülékek használatával. Maximum 10 egység kapcsolható össze, ami nagyfokú rugalmasságot biztosít a rendszer kialakításakor.

A Panasonic olyan komplex megoldásokra törekszik az ingatlanfejlesztők és a beruházók számára, amelyekkel költség- és energiahatékonnyá tudják tenni az ingatlanfejlesztéseiket, a maximális komfort elérése mellett, kihasználva a 21. század technológiáit. Ezen rendszerek használata esetén az épület végfelhasználói jelentős üzemeltetési költség és környezeti terhelés-csökkenést érhetnek el. Mindezen célok elérésének érdekében a Panasonic stratégiai megállapodásokat kötött az olasz Innova prémium hőleadókat gyártó vállalattal és a német tado° intelligens fűtési szabályzó és energiamenedzsment szolgáltatásokat kínáló céggel, annak érdekében, hogy a Panasonic hőszivattyúkkal kiegészítve a piacon fellelhető egyik legmodernebb rendszert kínálja vásárlóinak.

Panasonic Aquarea M sorozatú hőszivattyú
Panasonic Aquarea M sorozatú hőszivattyú

Optimalizált hőszivattyú-hatékonyság és a fokozott kényelem 

A Panasonic és a tado° egyesítik erőiket, hogy minden hőszivattyús otthonba eljuttassák a legkorszerűbb AQUAREA hőszivattyú-technológiát és a vezető többszobás vezérlési és energiagazdálkodási szolgáltatásokat. A partnerség célja, hogy a hőszivattyú vásárlói eddig nem látott energiahatékonysági szintet érjenek el, eközben szobaszinten optimalizálják a komfortérzetet. A két vállalat együttesen az AQUAREA hőszivattyú termékeket olyan, kifejezetten erre a célra kifejlesztett kezelőszoftverrel is kínálja majd, amely képes automatikusan optimalizálni a készülék beállításait. Ez azt is lehetővé teszi majd az ingatlantulajdonosok számára, hogy kihasználják az alacsonyabb villamosenergia-árakat azáltal, hogy a felhasználás idejét olyan időpontokra tolják át, amikor több megújuló energia áll rendelkezésre. A németországi és ausztriai ügyfeleknek a tado° dinamikus aWATTar energiatarifákat is kínál, amelyekkel tovább csökkenthetik fűtésszámláikat. Ez a partnerség hozzájárul ahhoz, hogy a hőszivattyúk megfizethetőbbé és vonzóbbá váljanak, mivel az energiamegtakarítás gyorsabban ellensúlyozza a kezdeti beruházást, miközben előrelépést tesz az otthonok szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésében.

Maximális komfort és esztétikus megjelenés

Az európai kultúrához és életstílushoz tervezett technológia és termékek fejlesztésében rejlő erősségeivel az INNOVA változatos termékcsaládot kínál, beleértve a fan-coil egységeket és a különböző hőszivattyúkat a vizes rendszerekhez, a központi szellőztetőrendszereket (hővisszanyerős szellőztetőket), az integrált központi légkondicionáló berendezéseket és az IoT-vezérelt rendszereket. A Panasonic ugyanakkor Európában a levegő-víz hőszivattyúk és háztartási légkondicionálók, a kereskedelmi célú változó hűtőközegáramú rendszerek, és a tavaly felvásárolt Systemair AC hidronikus rendszerek területén tevékenykedik. Ennek fényében az INNOVA és a Panasonic közötti megállapodás elősegíti a különféle fogyasztói igényeknek megfelelő, kényelmet nyújtó, energiatakarékos, minimális telepítést igénylő, építészetileg harmonikus, magasabb hozzáadott értéket biztosító készülékeket és új megoldásokat. A két vállalat közösen fejleszti ki a következő generációs integrált lakásmegoldásokat, amelyek a tervek szerint 2025-től lesznek elérhetőek.

A kereslet mérséklődése volt tapasztalható a hőszivattyúk piacán a korábbi évhez képest
A kereslet mérséklődése volt tapasztalható a hőszivattyúk piacán a korábbi évhez képest

Az energiahatékonyság mellett a bolygónk megmentése is kiemelt fontosságú

A Panasonic szilárd elkötelezettségét jelzi a hosszú távú környezetvédelmi kezdeményezések mellett a „Panasonic GREEN IMPACT” program, amely többek között arra törekszik, hogy lehetővé tegye a széndioxid mentes működést és gyártást. A Panasonic vállalja, hogy 2030-ra valamennyi működő vállalat CO₂-kibocsátását nettó nullára csökkenti. Mivel sokkal nagyobb kibocsátásuk van a termékeik áramfogyasztása formájában, ezért ezt új technológiák és megoldások kifejlesztésével fogják csökkenteni, hogy növeljék a hatékonyságukat. A fűtőberendezések villamosítása a hőszivattyúk szélesebb körű alkalmazása révén mindenekelőtt az energiaellátás és a kereslet szerkezetének átalakításában játszik szerepet. „Az európai gyártás folyamatos bővítése mellett fontos, hogy gyárainkat átállítsuk fosszilis tüzelőanyagok használatáról a zöld energiák használatára. Folyamatos oktatást szervezünk az iparágunkban résztvevő szakemberek számára, ahol edukájuk őket arról is, hogyan segítik termékeink a globális klímacélok elérését” – részletezte Kozák Tamás, a Panasonic Marketing Europe GmbH Heating&Ventilation Air conditioning Europe divíziójának dél- és kelet-európai regionális vezetője.

A hírben szereplő termékek
Aquarea EcoFleX egyfázisú fütő és hűtő hőszivattyú (R32) Aquarea K generációs All in One High Performance, egyfázisú, 1 vagy 2 zónás, fűtő és hűtő hőszivattyú (R32) Aquarea K generációs High Performance split egyfázisú fűtő és hűtő hőszivattyú – SDC (R32) Aquarea K generációs All in One T-CAP, egyfázisú / háromfázisú, 1 vagy 2 zónás, fűtő és hűtő hőszivattyú (R32)
 
Panasonic Aquarea levegő-víz hőszivattyúk
27 termék

Az Aquarea a Panasonic által tervezett és gyártott innovatív, energiatakarékos levegő-víz hőszivattyú termékcsalád bármilyen környezetben fenntartható fűtést, hűtést és használati meleg vizet biztosít, akár rendkívül alacsony külső hőmérséklet mellett is. Az Aquarea egy fejlett, kizárólag elektromossággal működő energiatakarékos rendszer, amely sokkal tisztább, biztonságosabb, olcsóbb és környezetkímélőbb a fosszilis tüzelőanyagot – például gázt vagy olajat – használó fűtés-meleg víz megoldásoknál, és az elektromos fűtőrendszereknél is. A Panasonic hőszivattyúit az alacsony energiafelhasználásra vonatkozó követelményeknek megfelelően tervezték, kiemelkedő hatékonyságuknak köszönhetően a működési költségek alacsonyak maradnak. Egy Aquarea rendszer napelemekkel megtermelt árammal is megtáplálható, intelligens együttműködő logika segítségével. Az új R290 természetes hűtőközeges megoldások akár 75 °C-os vízhőmérséklettel a hagyományos magashőmérsékletű rendszerekhez is könnyedén illeszthetőek, meghagyva a hőleadói vagy akár a korábbi hőtermelői rendszert is. Az Aquarea T-CAP technológiás hőszivattyú akár -28 °C-os külső hőmérséklet esetén is tud működni, és -20 °C-ig fenntartja maximális teljesítményét fűtés rásegítés nélkül. A nagyobb teljesítményigényű lakóépületek, kereskedelmi alkalmazások számára a 10 berendezésig bővíthető kaszkád vezérléssel, akár 300 kW teljesítményű hőtermelő csoport is létrehozható.

27 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
BIM
Tovább
Termék kártya
Kapcsolódó hírek
Új Panasonic Aquarea: T-Cap M-sorozat
Új Panasonic Aquarea hőszivattyú: T-Cap M sorozat
Energiahatékony megoldás többlakásos vagy kereskedelmi épületek központi fűtésére és használati melegvíz-rendszerére
Új Panasonic Aquarea hőszivattyú: T-Cap M sorozat
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...