Könyvbemutató és pályázati kiállítás a Barabás Villában az Építészet Hónapja keretében

Archív hír
Az itt szereplő cikk tartalma már lehet, hogy nem aktuális.

Kreditpontos rendezvények az Építészet Világnapja előestéjén

Az Építészet Hónapja első eseményei között, október 4-én, vasárnap 16.00 kezdettel, Budapesten, a Barabás Villában (Budapest-Hegyvidék, XII. Városmajor u. 44.) mutatja be a szerző, Jan Stempel a "Visegrádi négyek építészete 1989-2008" című angol nyelvű gyűjteményét. 18.00-kor Eleőd Ákos kurátori munkája fémjelezte "Katyn-i mártírok emlékműve" kiállítás protokolláris és szakmai megnyitójára kerül sor.

A két eseményen való részvételt a Magyar Építészeti Kamara 0,5 továbbképzési ponttal honorálja.

Helyszín:

Barabás Villa
1122 Budapest, Városmajor utca 44.

Időpont:

2009. október 4. 16.00 órai kezdettel
Jan Stempel: Visegrádi négyek építészete 1989-2008
Jan Stempel: Visegrádi négyek építészete 1989-2008

Jan Stempel: Visegrádi négyek építészete 1989-2008

A négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - építészetének utóbbi két évtizedét mutatja be a "Visegrádi négyek építészete 1989-2008" című angol nyelvű gyűjtemény, amely a július végén jelent meg Csehországban, és amely október elején a belőle készült kiállítással együtt Magyarországra érkezik.
A szép kiállítású, több mint 250 oldalas, számos színes képpel, ábrával és rajzzal illusztrált kötetet a nyár derekán Prágában, a magyar nagykövetség épületében mutatták be ünnepélyesen. "Ezt a bemutatót abból az alkalomból rendeztük meg, hogy jelenleg Magyarország tölti be a visegrádi csoport soros elnöki tisztségét" - mondta Gyurcsík Iván követségi tanácsos.
A szerző, Jan Stempel a négy ország több mint hetven építészével dolgozott együtt a kötet összeállításán. Országonként egy-egy tanulmány foglalja össze az adott időszak építészeti szempontból fontos és érdekes eseményeit, valamint jellemzi a fejlődési tendenciákat. Minden egyes visegrádi országból 20-20 fontosnak, illetve jellemzőnek ítélt, megvalósult projektet mutatnak be részletesen.
A magyar építészettel foglalkozó részben egyebek között helyet kapott a dunaújvárosi luteránus templom, a Szépművészeti Egyetem művésztelepe Tihanyban, a Pannonhalmi Apátság borászata, a felújított pécsi Barbakán, a Herendi Porcelángyár új bemutatóközpontja, a Pilis-hegyi kilátótorony, illetve a debreceni egyetem új épülete.
A szerző bemutatója mellett Puhl Antal, Ybl díjas építész, a Visegrádi Négyek országai építészete témában tartott előadása hangzik el.

A könyv tartalmából készült, elsőként Magyarországon látható kiállítás október 5-én nyílik a MÉSZ székházban (VIII. Ötpacsirta u. 2.).
Katyn-i mártírok emlékműve
Katyn-i mártírok emlékműve

"Katyn-i mártírok emlékműve" - a "feldolgozhatatlan", és annak feldolgozása

A Barabás Villa ad otthont Eleőd Ákos építész kurátori munkájának köszönhetően a "Katyn-i mártírok emlékműve" pályázatból létrejött kiállításnak és kulturális programsorozatnak, amelynek szakmai és protokolláris megnyitójára 2009. október 4-én, 18.00-kor kerül sor. Budapest Főváros Önkormányzata és a Lengyel Köztársaság Kormánya 2008-ban pályázatot írt ki a katyn-i mártírok emlékművének megtervezésére. A pályázat célja a II. világháború idején a katyn-i erdőben kivégzett több ezer lengyel katonatiszt emlékének megörökítése. Az emlékmű felállításának a III. kerület Katyn-i mártírok parkja, a Nagyszombat utca - Szőlő utca - Bécsi út találkozásánál lévő parkterület ad helyet. Az első díjat, illetve a szobor megvalósításának lehetőségét Széri-Varga Géza szobrászművész és Széri-Varga Zoltán építész pályázata nyerte. A tervek szerint az emlékmű 2010 tavaszára készül el.
"A pályázat által tematizált történelmi drámáról való méltó megemlékezés, s a magas színvonalú pályázat, - egymást erősítő gondolatként összegezték annak igényét, hogy ennek az anyagnak legyen "utóélete"; ez az anyag kerüljön kiállításra, legyen megismerhető a szakmai közönség, érdeklődő nagyközönség számára is." - mondta el Eleőd Ákos építész a "Katyn-pályázat" Magyar Építőművészek Szövetsége által delegált zsűritagja, az őszi kiállítás és programsorozat kurátora.

A kiállítás létrehozói a Magyar Építőművészek Szövetsége és a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény, amelyhez tematikus kulturális program-sorozat is kapcsolódik:

október 2. péntek - Megnyitó a nagyközönség számára
október 3. szombat - Katyn / történészi előadás: a történelmi tények, ill. azok kontextusba helyezése
október 4. vasárnap - 18.00 - Szakmai és protokolláris zártkörű megnyitó
október 10. szombat - A szobrászati-építészeti pályázat bemutatása, valamint beszélgetés
október 17. szombat - A drámai történelmi események mementói - mai köztereken;
A köztéri emlékállítás felelőssége (szakmai kerekasztal)
október 24. szombat - A. Wajda: "Katyn" című filmjének vetítése illetve beszélgetés a filmről

A kiállítás október 2-tól október 25-ig látogatható a Barabás Villában.

További információ az eseményekről illetve regisztráció az info@buildmarketing.hu e-mail címen, vagy a 06-23/611-028-as telefonszámon.
Kategóriák
Építőlapok, félkész termékek, alapanyagok
Építőlapok, félkész termékek, alapanyagok
Készépületek, konténerek
Készépületek, konténerek
Mélyépítés
Mélyépítés
Zsaluk, állványok
Zsaluk, állványok
Felvonók, mozgólépcsők
Felvonók, mozgólépcsők
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...